Tłumaczenia szwedzki

Język szwedzki to język wywodzący się z grupy języków indoeuropejskich, z języków germańskich i należy do grupy północnogermańskiej wschodniej. Posługuje się nim około 9 milionów ludzi. Jest to język urzędowy w Szwecji i Finlandii. Finowie w zasadzie bez większych problemów mogą porozumiewać się ze Szwedami, trochę więcej problemów mają Duńczycy.

Wzorem dla literackiego języka szwedzkiego jest dialekt regionu sztokholmskiego . W szwedzkim istnieje sporo dialektów, co nie sprawia jednak problemów w komunikacji. Istnieje nawet fińska odmiana języka szwedzkiego oraz coś co wiele osób zaskoczy – dialekt estoński języka szwedzkiego. Język szwedzki ma mnóstwo samogłosek- w sumie aż 17 fonemów, dlatego dla nas jest to język trochę trudny do opanowania.

Informacje o języku szwedzkim i jego początkach można znaleźć od IX wieku, chociaż język szwedzki pojawia się dopiero w XII wieku – stosowany jest do niego alfabet fupark. Jednak rozwój języka szwedzkiego postępuje bardzo szybko i w XIII wieku powstaje jego klasyczna odmiana i zapis łacińskim alfabetem. Język szwedzki podzielił się w XVIII wieku na chłopski i dworski. I ten drugi jest podstawą języka współczesnego.

Wahasz się? Zadzwoń, rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

tel. +48 (022) 101 77 71 / info@fatix.pl