Tłumaczenia węgierski

Język węgierski należy do grupy języków uralo-ałtajskich, których wywodzą się języki uralskie – węgierki należy do grupy ugrofińskich, zaś bezpośrednio wywodzi się z języków ugryjskich. Tym językiem posługuje się 114 milionów Węgrów, nieco osób na Słowacji Rumunii i Serbii. Jest to język urzędowy na Węgrzech, lokalnie w Słowenii i w Wojwodinie.

Współczesna forma języka węgierskiego zaczęła rozwijać się w XVI wieku. Język węgierski używa alfabetu łacińskiego. Język ten spokrewniony jest z językiem fińskim – ustalenie tego to lata dyskusji językoznawców, z których część bardziej łączyła węgierski z wpływami języka tureckiego – zapewne decydowało tu położenie państw. Ugrofińskie pochodzenie języka wiązano po prostu z rozwojem spraw politycznych, chociaż nadal przedstawiane są kontrargumenty w tej kwestii.

Ciekawym zjawiskiem w tym języku jest harmonia samogłoskowa – dzieli się w nim samogłoski na wysokobrzmiące i niskobrzmiące. Rzeczowniki węgierskie odmieniają się, ale nie mają rodzajów gramatycznych. Bardzo prosto tworzy się tu liczbę mnoga - głównie dodaje się „k” lub „ak”, „ek”

Wahasz się? Zadzwoń, rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

tel. +48 (022) 101 77 71 / info@fatix.pl