Transkrypcja tekstów dla osób niedosłyszących pełni obecnie bardzo istotną rolę. To najprostszy sposób na to, aby osoby niedosłyszące mogły w komfortowy sposób oglądać materiały wideo i rozumieć pełen ich przekaz. Ważne jest jednak to, aby transkrypcji podejmowały się jedynie osoby z doświadczeniem. W ten sposób można wyeliminować wszystkie błędy, a tekst z nagrania wideo lub audio będzie przyjemny w odbiorze.
Czym charakteryzuje się prawidłowo wykonana transkrypcja?
Wykonywanie transkrypcji cieszy się coraz większą popularnością. W pierwszej kolejności jest ono dedykowane osobom niedosłyszącym, ale tak naprawdę bardzo dobrze sprawdza się też w sytuacjach, w których dana osoba nie ma możliwości odsłuchania treści wideo lub audio albo wtedy, gdy słucha materiałów w języku obcym i ma problem ze zrozumieniem całości. Załączona transkrypcja pozwala rozwiązać wszystkie te problemy. Ważne jest jednak to, aby była ona wykonana rzetelnie i z uwzględnieniem kilku istotnych kwestii. Transkrypcja może dotyczyć zarówno zapisu treści w języku ojczystym, jak i przetłumaczenia ich na wybrany język. W każdym z tych przypadków warto skorzystać z pomocy doświadczonych tłumaczy, których umiejętności lingwistyczne i bogate słownictwo dają gwarancję, że transkrypcja zawsze będzie najwyższej jakości. Zanim jednak podejmie się decyzję o wykonaniu transkrypcji, warto mieć świadomość, jakie kwestie muszą zostać spełnione. Należą do nich m.in.:
- rzetelność i wierność nagraniu – transkrypcja nie powinna różnić się od oryginału. Wyjątkiem są wyrażenia slangowe czy dowcipy, które przy tłumaczeniu na inny język często wymagają dodatkowego objaśnienia lub przełożenia na daną kulturę;
- prostota – transkrypcja powinna być łatwa do zrozumienia i napisana tak, aby odbiorca mógł zrozumieć przedstawioną sytuację;
- użyteczność – transkrypcja zawsze ma służyć odbiorcy, a więc musi być napisana zrozumiałym przez niego językiem i spełniać swoją podstawową funkcję.
Transkrypcja tekstu odpowiadająca nagraniu
Transkrypcja tekstu może zostać wykorzystywana do różnych celów. Zdarza się, że zostaje zamieszczona w e-booku lub artykule. Aby zapewnić naszym klientom profesjonalizm i najwyższą jakość, zlecamy transkrypcje jedynie doświadczonym tłumaczom. Ta kwestia wyróżnia nas na rynku, ponieważ podczas gdy wiele innych firm polega na sztucznej inteligencji i specjalnych aplikacjach, my nadal pozostajemy wierni standardowym rozwiązaniom i wszystkie treści są przygotowywane przez ludzi. Dzięki temu transkrypcje są poprawne zarówno językowo, jak i merytorycznie, bez względu na to, w jakim języku są tworzone.
Warto jednak wspomnieć, że transkrypcje tekstu dla osób niedosłyszących mogą mieć dwie podstawowe formy, a mianowicie formę transkrypcji pełnej i transkrypcji standardowej. Ta pierwsza znana jest także jako transkrypcja dosłowna, która polega na spisaniu wszystkiego, co zostało powiedziane na nagraniu. W takim przypadku transkrypcja zawiera nawet błędy gramatyczne, jeśli takowe zostały popełnione na nagraniu oraz wszelkie przerywniki, takie jak śmiech, płacz, westchnięcie itd. Transkrypcja standardowa nazywana jest także edytowaną, ponieważ podczas jej spisywania pomijane są wszelkie powtórzenia i wtrącenia. Taka transkrypcja zakłada również poprawę błędów gramatycznych, stylistycznych i językowych, ale bez zmiany sensu przekazu.
Profesjonalizm i doświadczenie, czyli istotne cechy przy wykonywaniu transkrypcji
Oczywiście, aby transkrypcje tekstu zostały wykonane według wszystkich wytycznych, należy pamiętać o tym, żeby tworząca je osoba miała niezbędne doświadczenie i wiedzę. To właśnie dlatego tłumacze, z którymi współpracuje Fatix, cały czas rozwijają swoje umiejętności, czego potwierdzeniem są liczne certyfikaty. Warto spojrzeć również na referencje od zadowolonych klientów.
Aby omówić zlecenie indywidualnie, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z formularza znajdującego się na stronie lub kontakt telefoniczny.